חתימות​

גרפולוגיה משמשת ככלי אבחון בתחומים שונים. כדי לראות קווי אופי ולתת ייעוץ יש ללכד סימני כתב רבים ושונים. שילוב של סימנים אלו מוביל לתמונה כוללת ממנה ניתן להסיק על הכותב. גרפולוג מנוסה יכול לראות סימני כתב והתנהלות גם בחתימה בלבד.​

 

לפני כשנתיים הוזמנתי כגרפולוגית תוכנית "הבוקר" בערוץ 10. החלטתי לדבר על חתימות. ביקשתי שישלחו אליי חתימת המנחים, דני רופ וענת גורן.

 

דני, לשמחתי, חתם מספר פעמים, דבר שמבליט עוד יותר את הדינאמיות שבחתימתו (ומן הסתם גם באופיו). הסתכלות עם מעוף ומעט דמיון בחתימה של דני כאילו שרטט סערה. הבאתי עמי לשידור חתימה נוספת של אדם לא מפורסם שאת חתימתו ראיתי כשהעברתי הרצאה.

 

גם בחתימה זו יש דינאמיות וגם היא חתימה רוחבית, אך בעוד חתימתו של דני "משתוללת", חתימה זו כאילו חתוכה לחלקים ברורים. כשנסתכל היטב נוכל לראות בנוסף לחיתוך מעין סכין ואכן החותם הוא מוהל! בעוד כתב היד מלמד על תכונות אופי, כישורים והתנהלות, הרי שבחתימה ניתן לראות רובד נוסף: כיצד האדם מציג את עצמו, וכיצד היה רוצה להיראות. לעתים, נוכל גם לראות במה עוסק בעל החתימה או מה התחביב שלו. כך נמצא פעמים רבות מפתח סול בחתימתם של מוזיקאים או אוהבי מוזיקה, ונראה מעין עובר בחתימת הגניקולוג.

 

בתוכנית הטלוויזיה הנ"ל התעקשה העורכת שאדבר על אהוד אולמרט (הבחירות היו בפתח והדבר האחרון עליו רציתי לדבר היה המועמד לראשות הממשלה). שמו הפרטי מוקף כמו שרואים כאן, בקו פתלתל שמהווה תוספת המקיפה את שמו.

 

 

הקישוט, כלומר התוספת, מפותל כנחש. אבל כפי שציינתי גם בתוכנית- נחש יכול להיות גם ידידותי. אין ארס, יש קו עגול ופינה אחת מחודדת... יש בחתימה צד מעוגל ויש צד חד, כלומר- יש כאן ערמומיות המשולבת בנועם הליכות. סימנים סימבוליים רבים מופיעים בחתימה, אך בניתוח החתימה עצמה יש משמעות עמוקה יותר מאשר לסמל הנראה בה. נהוג לחלק את החתימות לסוגים: חתימות ברורות, בהן ניתן לראות בבירור את שמו של הכותב, וחתימות לא ברורות. את הבלתי ברורות לא ניתן לאבחן שהרי מדובר בקו או שרבוט שפרט למימד האופקי האנכי, החד או המעוגל, האם החתימה תופסת שטח רב או לא, לא נוכל לדעת יותר. את החתימות הברורות נוכל לחלק לפי המבנה שלהן: - שם פרטי ושם משפחה - ראשי תיבות בלבד - תוספות וקישוטים למיקום השם הפרטי/משפחה יש משמעות. מיקום השם הפרטי ולאחריו שם המשפחה או להפך ילמד עד כמה האדם משקיע במשפחתו- הדגשת שם המשפחה, קדימותו לשם הפרטי, כיתוב גדול יותר מאשר כיתוב השם הפרטי- כל אלו ילמדו על השקעת החותם בחיי המשפחה. הדגשת השם הפרטי, כיתוב רק ראשי תיבות של שם המשפחה, קישוט סביב השם הפרטי- אלו ילמדו על השקעת האדם במימוש העצמי שלו. אין להסיק מכך שמי מהם יזניח את משפחתו או את מימושו העצמי! אנו רואים במה האדם משקיע יותר ולמה הוא נותן יותר תשומת לב. הדבר מעניין עוד יותר כשנשווה חתימה של נשים לפני ואחרי נישואיהן. תוספות לשם בחתימה יכולות גם הן להיות מסוגים שונים. יש קישוטים של ממש, סלסולים או הדגשות שונות. יש מי שמשרטט קו מעל/מתחת לשמו, יש מי שיוצר עיגול סביב. נבדוק מה אנחנו רואים והאם התוספת עולה על השם עצמו- בגודל, במקום שהיא תופסת? האם הקישוט נראה כעיקר ולא השם? אם כן, עוסק הכותב בתפל ולא בעיקר. קו מעל החתימה יוצר מעין גג. יתכן שהחותם מגונן ויתכן שהוא צמא לבית, ואולי בכלל מדובר באדריכל?!

 

פירוש החתימות הוא עולם מלא. גרפולוג מנוסה רואה בחתימה אוסף של תכונות. המעניין בניתוח חתימה הוא שכפי שאמרתי ניתן לראות בה את מה שהחותם היה רוצה שיהיה. כל אדם בוחר את חתימתו, כלומר מציג עצמו כפי שהוא בוחר להציג את עצמו. כחסידת השימוש בגרפולוגיה לצרכים אישיים ופרטניים אשמח לראות חתימתכם ולהפיק מהן מידע עבורכם.